Pregled
Interreg-IPA program prekogranične saradnje Mađarska – Srbija lansirao je Strateški poziv za podnošenje predloga projekata 29. marta 2016. godine. Ovo je bio prvi poziv za podnošenjepredloga projekata u okviru ovog Programa, koji je odobren Odlukom Evropske komisije C(2015)9488, 15. decembra 2015. godine.
Strateški poziv za podnošenje predloga projekata, pod referentnom brojem HUSRB/1601 i sredstvima u iznosu od 24.800.000 evra, bio je namenjen projektima od strateške vrednosti za pogranični region Mađarske i Srbije – projekte koji su bili usklađeni sa relevantnim nacionalnim i regionalnim strategijama i koji su imali kapacitet da ostvare veliki uticaj i unaprede kvalitet života u pograničnom regionu.
Strateški poziv za podnošenje predloga projekata HUSRB/1601 je bio otvoren do 30. septembra 2016. godine. Tokom tog perioda Program je pružao pomoć podnosiocima predloga projekata putem Zajedničkog sekretarijata (ZS) i Antene ZS, kao što je navedeno u Poglavlju 8.2 Smernica za podnosioce predloga projekata (Guidelines for Applicants). Pored toga, potencijalni podnosioci predloga projekata imali su mogućnost da pronađu partnere za projekte putem elektronskog alata Partner Search na internet stranici Programa.
Prijavni paket
Prijavni paket se sastojao od sledećih dokumenata:
- Poziv za podnošenje predloga projekata
- Smernice za podnosioce predloga projekata i prateći aneksi
- Pravila o prihvatljivosti troškova
- Prijavni formular i prateći aneksi
Dužina trajanja poziva
Od 29. marta 2016. godine do 30. septembra 2016. godine do 24:00 po centralnoevropskom vremenu (CET), što je bilo evidentirano putem datuma na poštanskom žigu. Ukoliko su se prijave podnosile lično ili putem kurirske službe, bilo je obavezno da stignu u ZS do 30. septembra 2016. godine do 16:00 po centralnoevropskom vremenu.
NAPOMENA: Prvobitni rok za podnošenje predloga projekata u okviru Strateškog poziva je bio 26. avgust 2016. godine do 24:00 po centralnoevropskom vremenu (odnosno do 16:00 po centralnoevropskom vremenu u slučaju da se prijava podnosi lično). Rok je produžen 11. jula 2016. godine na osnovu odluke Zajedničkog nadzornog odbora (ZNO).
Programska oblast
Odabrani projekati su se obavezali da budu implementirani unutar Programske oblasti, koja je definisana u dokumentu Program saradnje (Cooperation Programme) u području NUTS III nivoa (ili ekvivalentnom NUTS III), i to:
- U Mađarskoj: županije Čongrad i Bač-Kiškun;
- U Srbiji: okruzi Zapadna Bačka, Severna Bačka, Severni Banat, Južna Bačka, Srednji Banat, Južni Banat i Srem.
Kvalifikovani podnosioci predloga projekata
Sledeće organizacije su bile kvalifikovane da se prijave za dobijanje sredstava koja se dodeljuju kroz Program:
- državne institucije
- tela koja posluju u skladu sa zakonima o javnim institucijama
- neprofitne organizacije koje posluju u skladu sa zakonima o privatnim kompanijama – kao opšte pravilo
Za detaljne informacije o kvalifikovanim podnosiocima predloga projekata, bile su dostupne u Poglavlju 2 Smernica za podnosioce predloga projekata.
Budžet
Iznos sredstava koji je bio dostupan za Strateški poziv za podnošenje predloga projekata iznosio je 24.800.000 evra. Indikativna raspodela sredstava po Prioritetnim osama (PO), zajedno sa minimalnim iznosom subvencija, izgledala je ovako:
- PO 1: Unapređivanje prekograničnih sistema za upravljanje vodama i prevenciju rizika – minimalni iznos IPA doprinosa je 4.000.000 evra;
- PO 2: Smanjivanje broja uskih grla u prekograničnom saobraćaju – minimalni iznos IPA doprinosa je 2.000.000 evra;
- PO 3: Stimulisanje saradnje u oblasti turizma i kulturnog nasleđa - minimalni iznos IPA doprinosa je 3.000.000 evra.
Važno je napomenuti da konačni iznos sredstava koji je dodeljen projektima na osnovu ovog Poziva je mogao varirati, u zavisnosti od procene i odabira prijavljenih predloga projekata.
Stopa sufinansiranja
Na nivou projekta, IPA pokriva do 85% ukupnih kvalifikovanih troškova, dok se preostalih 15% finansira iz nacionalnih izvora. Važno je napomenuti da se troškovi finansiranja razlikuju u slučaju korisnika iz Mađarske i onih iz Srbije, kao što je opisano u Poglavlju 6 Smernica za podnosioce predloga projekata. U slučaju da Vodeći korisnik zaključio Ugovor o Sufinansiranju sa Upravljačkim telom (UT), avans u maksimalnom iznosu do 15% od ukupnog iznosa dodeljenih IPA sredstava za projekat se automatski odobrava iz doprinosa EU.
Trajanje projekta
Zahtevalo se da planirani period implementacije projekta ne sme biti kraći od 15 meseci i ne duži od 36 meseci.
Podnošenje predloga projekata
Zahtevalo se da Prijavni formular i relevantna prateća dokumenta budu podneseni u skladu sa pravilima koja su navedena u Poglavlju 8.5 Smernica za podnosioce predloga projekata Zajedničkog sekretarijata (ZS).
Proces odabira
Opis procesa procene predloga projekata naveden je u Poglavlju 9 Smernica za podnosioce predloga projekata.
Rezultati Strateškog poziva za podnošenje predloga projekata
Okvirni datum za obaveštavanje o rezultatima naveden u toku Strateškog poziva za podnošenje predloga projekata bio je januar 2017. godine.
U prilogu se mogu preuzeti rezultati Strateškog poziva za podnošenje predloga projekata, prema odluci Zajedničkog nadzornog odbora (ZNO) Programa.